A vízterületről

Adonyi mellékág

Az Adony és Környéke Horgász Egyesület 1982-ben alakult mintegy 250 fővel, miután az addigi halászati hasznosító, a Nagy-Budapesti Horgászok Egyesülete vezetősége az óriás mértékű feliszaposodás miatt nem látott perspektívát az adonyi mellékág további fenntartásában, ezért a vízterületet vízkezelési jogát átadta a helyben alakuló, új egyesületnek, az Adony és Környéke Horgász Egyesületnek, mely a mai napig a terület halászati, halgazdálkodási jogosultja.

Az indulás nem volt egyszerű, hiszen a Vízügy akkori álláspontja a holtágak valóban “holttá” tétele, feltöltődésének „elősegítése” volt. Mindezek ellenére az egyesület eltökélt szándéka volt a holtág kikotrása, meder-rehabilitációs munkáinak elvégeztetése. A hosszas engedélyeztetési eljárások után 1986-87-es években már az egyesület birtokában volt a kotrás kiviteli és az alsó elzáró gát megnyitásának elvi engedélye is. Az első próbálkozások a kotrásra kudarcba fulladtak műszaki problémák miatt. 1989-re a műszaki problémák megoldódtak, és sikerült megfelelő anyagi bázist teremteni a tagság és az egyesület jelentős hozzájárulásával.

Az iszapmentesítési, kotrási munkák 1989-ben kezdődtek, azóta több ütemben, több féle kivitelezési módszerrel haladtak. Az azóta eltelt idő alatt a mellékág mintegy felét sikerült rehabilitálni. Az alsó elzárás és az alsó torkolat között 900 m-es részen, valamint a felső, torkolatig tartó mintegy 1 km-en sikerült újra életteret kialakítani úgy a halnak, mint horgász részére egyaránt.

Terveinkben szerepel a holtág teljes kikotrása, melyet pályázatokkal és az Önkormányzattal is összefogva szeretnénk végrehajtani. A víz teljes élővé tételével, így a halélettér bővítésével szeretnénk elérni az élővilág számára egy hosszú távon is élhető vízterület kialakítását, továbbá a turizmus bővülése miatt biztosítani a szabadidő kulturált eltöltésének feltételeit.

A Horgász Egyesület támogat minden szabadidős tevékenységet, többek között a vízi sportokat is. Vízi sport csak a kőgáttól délre engedélyezett, a kőgáttól északra eső területen szeretnénk megőrizni a természetes környezetet, és biztosítani a nyugodt pihenés és kikapcsolódás feltételeit.

Évente több alkalommal “Tiszta víz, rendezett vízpart” címen közösségi munkanapot tartunk, amikor is elvégezzük a karbantartási munkákat a vízparti létesítményeinken (faházak, esőbeállók, bográcsozó helyek, szemétgyűjtő kosarak), összegyűjtjük a dunai árhullámokkal érkezett hulladékot, szemetet, valamint horgászhelyeket alakítunk ki és tartunk karban.

A közelmúltban 6 db fa pihenőházat építettünk a LEADER program keretein belül, továbbá 8 db esőbeállót létesítettünk tűzrakó helyekkel ellátva. Ezen pihenőházak nagyszerű kikapcsolódási lehetőséget biztosítanak nem csak a horgászoknak, hanem a vízpartra és természetbe kilátogató társaságok, családok részére is.

Eredményeket értünk el a horgász ifjúság nevelésében és a horgászsportban is. Velük a HE külön megbízottja, a versenyfelelős, illetve az ifjúsági felelős foglalkozik. Évente 2 alkalommal 1 hetes horgásztábort szervezünk a gyermek és ifjúsági horgászaink részére. Horgászegyesületünk hagyományosan minden év május elsején „majálisi” , valamint az elhunyt horgásztársaink emlékére évente egy alkalommal, augusztus 20-án in.memóriam horgászversenyt rendez. Horgásztársaink rendszeresen vesznek rész különböző szervezetek által rendezett horgászversenyeken, rendezvényeken.

A halászati vízterület elhelyezkedése és főbb jellemzői

Az adonyi-mellékág a Duna jobb partján található. Két ütemben alakult ki a folyamszabályozás során: az 1880-as években a felső torkolattól mintegy 500 méterre, illetve az 1950-es években a mellékág alsó végétől számított 900 m-re létesült, szárazon rakott kőből készült keresztgát (alsó elzárás) létrehozásával. Az alsó elzárás az Adonyi nagyszigeten erdőgazdálkodást folytató VADEX Rt számára bejáróként is szolgál.

Az Adonyi mellékág Adony és Iváncsa községek területén helyezkedik el. A főmederrel együtt az Adonyi nagyszigetet zárja körül. A mellékágat keletről az Adonyi nagysziget, nyugatról a 6-os számú főközlekedési út határolja, mely egyúttal I. rendű, kizárólagos állami tulajdonú árvízvédelmi töltés is. A mellékág több helyről is ideálisan megközelíthető a 6-os számú főútról. Hossza 4,1 km, átlagos szélessége 60m. A mellékág tulajdonosa a Magyar Állam, kezelője a Közép-Dunavölgyi Vízügyi Igazgatóság. A mellékág halászati hasznosítója az Adony és Környéke Horgász Egyesület. A folyószabályozási beavatkozás (a mellékág lezárása)- melynek döntő és egyetlen célja a főág hajózhatóságának biztosítása volt-, az akkori elvárások szerint értékelve “jól sikerült”, hiszen a mellékág szinte teljes mértékben feliszapolódott. Ezen változtatott alapvetően az 1989-ben elindult holtág rehabilitáció, mely a azóta is tart a pénzügyi fedezet rendelkezésre állásának függvényében. Jelenleg mintegy 2 km hosszan készült el a meder rehabilitációja, melynek következtében ezeken a részeken állandóan biztosított a friss víz, de a mellékág további részeinek vízcseréje csak a közepesnél magasabb dunai vízállások esetén megoldott.

Budapest közelsége miatt az elmúlt években jelentősen megnőtt a turizmus a területen, a horgászaton kívül jelentős számú kiránduló látogat el hozzánk pihenni, kikapcsolódni, és hogy részesüljön a kora tavaszi időszakban a nagyszigeten található egyedülálló hóvirágmezők páratlan látványából.

.

Halászati terület hasznosításának módja

A területen kizárólag horgászni lehet. Halászatot csak kármentés vagy állomány felmérés és szabályozás, valamint idegenhonos halfajok szelektáló halászata (busa, törpeharcsa) miatt alkalmazunk. Évente mintegy 7000 kg, 3 nyaras pontyot telepítünk vizünkbe többszöri, 500-1000 kg-onkénti kihelyezéssel, ezzel is biztosítva a horgászok részére a folyamatos fogások lehetőségét.

A tavaszi-nyári időszakban mesterséges ívóhelyek gondos kihelyezésével, valamint a természetes ívóhelyek folyamatos karbantartásával segítjük elő a „nászra” érkező halak sikeres ívását. A tapasztalatok alapján különösen kiemelkedő a süllő, dévérkeszeg, karikakeszeg ikrázása, de a többi halfaj is sikeresen leívik a vízterületen.

Sikeresen visszatelepítettük területünkre a compót, mely mára már önfenntartó populációvá nőtte ki magát, kiemelkedő egyedsúlyú fogásokkal örvendeztetve meg a horgászokat.

Horgászni az országos horgászrend szerint lehet, amit aktuálisan kiegészítünk a helyi előírásokkal:

  • figyelembe vesszük a környezetvédelmi és vízügyi előírásokat, rendelkezéseket!
  • a kihelyezett halat a telepítéskor védelembe részesítjük.
  • a csuka- és süllőívás idején az ívó helyek megjelölésével kíméleti helyeket jelölünk ki.
  • az országos horgászrendtől eltérve szigorúbb méretkorlátozásokat vezettünk be.
  • vízterületünk Natura 2000 besorolású természetvédelmi területen helyezkedik el, horgászrendünk és szabályzatunk ennek megfelelően készült.

TOPP-HORGÁSZTÓ

Egyesületünk 2022-ben kapta meg horgászkezelésbe a TOPP-horgásztavat. A tó az Adonyi holtág közvetlen szomszédságában található, attól különálló, a mellékág „lefűződéséből” mesterségesen létrehozott horgászvíz. Közepesnél magasabb dunai vízállások esetén a tó összeköttetésbe kerül az adonyi holtággal, és az áradással érkező halak ívóhely és táplálék után kutatva előszeretettel keresik fel a területet. Ebből adódóan valamennyi, állóvizet kedvelő dunai halfaj megtalálható a tóban: keszegfélék, ponty, kárász, csuka, süllő, harcsa, balin.

Területe két tóegységből áll, összesen kb. 4 ha. Hossza 800 m, átlagos szélessége 50m, vízmélysége átlag 3 m.

A „felső tó” sekélyebb, akadó-mentes, partja egyenletes, könnyen horgászható, versenypálya jellegű. Pontytelepítéseink zömét ebbe a tóegységbe tervezzük. Jellemző hala a ponty, csuka.

Az „alsó-tó” igazi vadvíz. Mély medervonulat, akadós, vízbe dőlt fákkal szegélyezett tagolt vízpart, számtalan kapitális hal otthona.

A tó tulajdonosa a Magyar Állam, kezelője a Közép-Dunavölgyi Vízügyi Igazgatóság. A mellékág halászati hasznosítója az Adony és Környéke Horgász Egyesület.

A tó megközelítése: 6-os számú főút 49-es km szelvényénél kell letérni. Az adonyi holtágon kialakított bejárón átsétálva találjuk a fákkal körülvett tavat, ahol gondozott vízpart várja a vendégeket!

Minden kedves vendégünknek kellemes időtöltést kívánunk!